Jak být první v Google vyhledávači a zviditelnit váš web/e-shop?

Na otázku, jak být první v Googlu a zviditelnit váš e-shop nebo web máme 2 odpovědi; krátkou a dlouhou.

Krátká odpověď: Budujte obsah, který je vysoce relevantní pro klíčová slova, na které se chcete zobrazovat. Obsah musí být unikátní (nekopírujte), ideálně by mělo být zřejmé, že ho píše někdo, kdo má s tématem reálné a hluboké zkušenosti. Strukturujte obsah do přehledných sekcí, používejte správně nadpisy a podnadpisy, obohacujte text o originální obrázky, které nebudou mít jednotky megabitů a více (ideálně desítky, nižší stovky kilobitů) a další prvky „bohatého obsahu“. K tomu je důležité mít odlazenou mobilní verzi webu/e-shopu a neměl by mít zásadní technické nedostatky.

Dlouhá odpověď: Zbytek článku.

Dnes se nebudeme pouštět do technického SEO. Tento článek není pro weby se stovkami tisíc URL, spíše s desítky, stovky a tisíce stránkami. A u menších webů, kde není dostatek obsahu (s čím se i nejvíce setkáváme) je práce na technickém SEO sisyfovská práce.

Obsah je král je stále aktuální „claim“ a bez něho se velmi složitě budete umisťovat na první stránce Googlu a dalších vyhledávačích. To, jak e-shopy a další subjekty vnímají co je kvalitní obsah a jak ho tvořit je pak etapa sama pro sebe a vlastně jádro celého problému. A právě na tvorbu obsahu pro lidi a vyhledávače si dnes posvítíme. Bez pochopení toho, jak to funguje můžete okamžitě zapomenout na budování organické návštěvnosti.

Proč většina e-shopů nemá žádnou organickou návštěvnost?

Mohli bychom tomu věnovat vlastní článek, ale řekneme si ty důvody, se kterými se setkávám nejčastěji. Věřím, že se v některých bodech najdete i vy.

  • Články a další texty, které píšete na e-shop nevybíráte na základě dat, ale dle toho, co si myslíte, že je důležité a co si myslíte, že vaše zákazníky zajímá
  • Napsali jste na web 6 článků za posledních 6 měsíců, ale další už nepíšete, protože vám nic nepřinesly – organická návštěvnost vyžaduje čas
  • Obsah jste převzali z jiných webů na internetu a částečně článek přepsali – hlavně, aby na e-shopu něco bylo, ale žádný originální a nápomocný obsah
  • Interní prolinkování, zpětné odkazy, úroveň domény, rychlost načítání, klíčová slova nebo záměr konkrétního hledání nejsou témata, které chápete v celkovém kontextu

Aby jste se byli schopni “rankovat” (umisťovat) vysoko v Googlu a získávat návštěvnost z vyhledávačů, je potřeba tyto 4 body zásadně změnit.

Definování pojmů: Klíčová slova, autorita a záměr hledání

Je potřeba si vydefinovat tyto 3 základní pojmy a pochopit, jak spolu souvisí, jinak budete jen pálit čas na článcích a dalších textacích, které vám nikdy nic nepřinesou.

Klíčová slova

Klíčové slovo je jakákoliv fráze nebo slovo které lidé vyhledávají na internetu. Zaměření vašeho e-shopu bude odpovídat pro jaká klíčová slova se budete chtít umisťovat v Googlu.

U klíčových slov sledujeme jejich hledanost za určité období, ale i míru obtížnosti – tedy to, jak těžké je se pro dané klíčové slovo umístit na první stránce vyhledávání (jestli vůbec). A proč je vyhledávání správných klíčových slov tak důležité? I když budete psát fantastické články, ale nebudete cílit na správná klíčová slova, Váš e-shop poroste mnohem pomaleji, nebo vůbec.

Autorita vaší domény

Pro lepší představu pojďme do offline světa.

Máte zdravotní problém, řekněme, že skrze nechráněný sex se u vás projevilo pálení při močení na intimních místech.

Necháte si poradit od kamaráda, co Vám přezouvá každý listopad a duben pneumatiky, nebo od dermatovenerologa s diplomem? Doufám, že zvolíte doktora, jako většina lidí.

Proč? Protože doktor je v tomto případě autoritou pro daný problém. Studoval to, má dlouholetou praxi a pravděpodobně vám ho doporučil někdo, kdo už tam byl. A v onlinu to funguje velmi podobně. Nejautoritativnější weby a e-shopy jsou ty, na které odkazuje nejvíce relevantních a autoritativních webů.

V našem příkladu to znamená, že takový doktor má webovou stránku, odkazuje na něho lékařská komora ČR, která mu vydala akreditaci. Dále je doktor členem dalších oficiálních subjektů a jeho práce byla citována ve studiích jiných doktorů, tyto zpětné odkazy vedoucí na jeho web podporují autoritu jeho webové stránky a jeho „domain rating“ (hodnocení domény) roste.

Autorita domény se hodnotí na stupnici 0-100. Pro představu.

Remédio Digital má domain rating 45, odkazuje na nás 81 dalších domén, které generují 664 zpětných odkazů.

Například Rohlík.cz, který má výrazně silnější hodnocení domény (73) má 99,6 tisíc zpětných odkazů z 3900 odkazujících domén.

Tato čísla je možné získat skrze různé online nástroje (nejlevnější asi Keywords Everywhere, výše screeny z Ahrefs) a ačkoli každý systém Vám řekne trošku jiné hodnocení, jde spíše o to chápat, kde se cca pohybujete v poměru s konkurencí.

Keyword Everywhere je pak asi nejlevnější varianta pro bezpracné zjištění autority domény dle společnosti MOZ. Tento „Chrome extension“ stojí v průměru asi 1 dolar na měsíc a přímo ve výsledcích vyhledávání ukazuje DA (domain rating). Data pro hledanost jsou pro Českou republiku však velmi nepřesná (až nulová).

Záměr hledání

Pokud zadáte do Googlu “jak vybrat nejlepší zrnkovou kávu”, jaký je Váš záměr?

Chcete nakoupit kávu? Chcete recenze zrnkové kávy? Nebo se chcete dozvědět, jaký je nejlepší postup pro výběr zrnkové kávy?

Tomu říkáme záměr hledání, v angličtině “search intent”. Pokud byste se chtěli umístit na toto klíčové slovo, musíte pochopit, co potenciální zákazník hledá a jaký typ informace požaduje. Pokud byste dělali vše, abyste mu zobrazili vaši produktovou kategorii “Výběrová zrnková káva”, pak určitě neuspějete, protože jste nepochopili záměr hledání.

Zde byste museli napsat detailní, dobře strukturovaný článek, kdy pomáháte laikovi pochopit, jaké proměnné vstupují do výběru zrnkové kávy, na co by si měl dát pozor a jaké parametry sledovat.

Jak a kde hledat správná klíčová slova?

Už víme, co jsou klíčová slova, že u nich sledujeme hledanost a náročnost, že existuje nějaká autorita domény a že je důležité pochopit záměr hledání.

Co dál?

Musíte vědět, kde najít to, co reálně lidé online hledají a definovat hledanost a náročnost. A zde máme 2 cesty. Buď můžete jít do profi nástroje, jako Ahrefs, který stojí nižší jednotky tisíc korun měsíčně a je to jediný nástroj, který budete pro tyto účely potřebovat.

Nebo využijete nástroje zdarma od Googlu a doplníte je například o Chrome doplněk Keywords Everywhere, který Vám mimo jiné řekne “domain rating” ve výsledcích vyhledávání.

Společně si ukážeme tu “low cost” cestu, tedy co nám nabízí Google. Ahrefs je už nákladnější varianta a chvilku trvá, než se s tímto nástrojem naučíte. Mezi české nástroje pak patří Marketing Miner a Collabim.

Příští tři nástroje už všichni máte a nic k nim nepotřebujete, pokud Vám půjde pouze o to najít klíčová slova, která lidé hledají.

  1. Google Autocomplete: Co to je a jak ho použít?

Stačí využít vyhledávací lištu v Googlu a napsat “zrnková káva” a za ní písmenko “a” a uvidíte několik vyhledávacích dotazů, které již někdo do Googlu zadal. A takhle můžete projet celou abecedu – když si s touto funkcí trošku pohrajete, napadne Vás celá řada způsobů, jak se dostat ke klíčovým dotazům, které lidé hledají.

A tak můžete projít celou abecedu. Písmenka dávat před zrnkovou kávu, nebo za zrnkovou kávu. Jde o to, že pokud vám Google ukáže tyto návrhy, znamená to, že něco takového už někdo vyhledává.

2. Lidé se také ptají (people also ask) sekce

Tyto otázky jsou mezi výsledky vyhledávání a také ukazují vyhledávací dotazy, které již mají nějakou hledanost – to, jakou mají hledanost Vám Google neřekne, k tomu již musíte využít placené softwary, nebo alespoň plánovač klíčových slov v systému Google Ads, či v Skliku. Ale pro pochopení toho, co v rámci tématu lidi zajímá a jako potvrzení, že to někdo hledá je to skvělá metoda.

Někdy tuto sekci neuvidíte, protože jste už ve velmi specifickém klíčovém slově, kde těch návazných otázek, které lidí hledají moc není. Současně se nelekněte, že vidíte pouze 4 výsledky. Jakmile kliknete na tu šipku na pravé straně, která rozbaluje výsledek, dole vám vyskočí další otázky a takhle pojedete až do alelůja (než Google prostě přestane ukazovat další výsledky).

3. Související vyhledávání

Další funkcí Google vyhledávání jsou související vyhledávání, většinou na konci každé stránky – i ty Vám říkají, které související výrazy k hledanému klíčovému slovu již lidé hledali. Poslední dobou se Google výsledky vyhledávání opět mění do tzv. neverending scrollu jako na Instagramu, takže na konec stránky vlastně nedojedete, protože Vám načítá nové a nové výsledky. Proto se často tato sekce zobrazí za 10. organickým výsledkem.

Už víme, jak najít klíčová slova, která lidé vyhledávají. Bohužel nevím tu reálnou měsíční hledanost a zároveň nevíme, jak náročné je se pro dané klíčové slovo umístit na první pozici v Googlu.

Jak zjisti hledanost klíčových slov?

Už jsme si říkali, že jsou placené a neplacené cesty, jak se k datům dostat. Na startu a v první fázi budování organické návštěvnosti  se určitě vyplatí použít nástroje, které jsou zdarma. Jsou jednodušší na používání a pochopíte, jak klíčová slova fungují a začnete je chápat v širším kontextu.

Sklik: Návrh klíčových slov

Stačí mít založený účet Skliku a okamžitě máte přístup k této funkcionalitě pod záložkou NÁSTROJE.

Můžeme vidět vyhledávací dotaz a další dotazy spojené s tím, co jsem zadal do vyhledávací lišty. Pro každý dotaz je dostupná měsíční hledanost, roční trend – výkyvy v hledanosti dle měsíce, míru konkurence a průměrnou cenu za proklik v rámci PPC kampaní. Obecně se dá říci, že kde je vyšší cena za proklik, tím větší je konkurence.

Dále je důležité si uvědomit, že toto jsou hledanosti v rámci Seznamu a Seznam vyhledávání má v ČR zastoupení cca 25-30 % (dle tématu), tedy výsledné číslo, pro které se můžete se svým obsahem umisťovat je výrazně vyšší.

A co víc? Většina obsahu, pokud je obsáhlejšího charakteru se neumisťuje pouze pro hlavní klíčové slovo, které používáte v nadpise, ale pro celou řadu klíčových slov a tato hledanost se sčítá. Jeden článek tak může mít tisíce návštěv měsíčně, i když hlavní klíčové slovo má hledanost pouze 50 hledání měsíčně.

Google Ads: Plánovač klíčových slov

Prakticky to samé jako Sklik, ale od Googlu. Donedávna nám Google ukazoval jen rozptyli od 0 – 10, 10 – 100, 100 – 1000 atp., nově se dostaneme i ke konkrétním číslům, jako v Skliku.

Mám šanci se umístit pro dané klíčové slovo?

Nyní jste našli klíčová slova, která již někdo vyhledává – je čas se podívat, jestli máte možnost se na ně umístit. Zde již budeme potřebovat ideálně alespoň doplněk Keywords Everywhere, který nám poví autoritu jednotlivých domén ve výsledcích vyhledávání.

Pokud je váš DA (domain rating) například 20, pak pokud první výsledky vyhledávání okupují weby a e-shopy s hodnocením 50 a výše, bude velmi obtížné se na první 3 pozice dostat (to je obecně cíl). Ale není to nemožné.

Jak zjistím, jestli je šance?

Proklikejte první výsledky vyhledávání.

  • Jste schopni nabídnout kvalitnější a přesnější informace?
  • Jste schopni článek lépe strukturovat, doplnit o infografiku a udělat ho poutavější?
  • Dokážete téma pokrýt do hloubky a poskytnout nový úhel pohledu?

Pokud ano, je možné takto přeskočit i výrazně silnější weby – obecně bych ale cílil spíše na klíčová slova, kde je menší konkurence a můžete se rankovat výrazně rychleji.

Nejlepší klíčová slova, která vás dostanou na první místo v Googlu

Nejlepší klíčová slova jsou ta, která nemají žádný relevantní obsah, ale jsou hledaná. Když dostatečně dlouho hledáte, narazíte na klíčová slova, pro které Google zobrazuje obsah, kde není 100 % shoda s klíčovým výrazem, někdy je ta shoda dokonce opravdu minimální.

Většinou to je ve chvíli, kdy hledáte tzv. long-tail klíčová slova, tedy více specifikované obecné výrazy. Obecné klíčové slovo je “nejlepší zrnková káva”, long-tail pro takové slovo bude “nejlepší africká zrnková káva na cappuccino”. Může se stát, že pro takové klíčové slovo není 100 % obsahová shoda a první výsledek vyhledávání může mít titulek “nejlepší zrnková káva pro přípravu cappuccina”.

Na příkladu je vidět, že není přímá shoda výsledku vyhledávání s klíčovým výrazem a Google upřednostnil výsledek s relativně vysokým Domain ratingem a podobným tématem, neboť nenašel přesnou shodu.

Je to sice velmi podobné, ale ne přesně to, co uživatel hledá. Když už specifikoval hledání, že mu jde o africká zrna, tak chce článek, který konkrétně řeší africká zrna. Pokud tedy napíšete článek, který se zabývá výrobou cappuccinu specificky z africké zrnkové kávy, přesněji zodpovíte vyhledávaný dotaz a je velká šance, že získáte první pozici v Googlu. Pokud máte vyšší autoritu domény, je poměrně jednoduché se na první pozici dostat.

Extra tipy, které Vás dostanou na první místo v Googlu

Jeden článek je málo na to, abych vás přesně naučil, jak organickou návštěvnost budovat. Proto jsem vám poskytl ty nejdůležitější body, kterým je třeba se věnovat a mohou vás dostat opravdu daleko.

S kolegy nabízíme několikahodinový kurz, kde vysvětlujeme to, jak Google funguje a učíme klienty jak budovat obsah, který generuje organickou návštěvnost. Kurz je na 3-4 hodiny, proto není možné tady obsáhnout vše. A v případě zájmu mi neváhejte napsat na ludek@remedio.cz a můžeme si říci více.

Prozatím zakončím bodovým seznamem, na co si dále dávat pozor, když tvoříte obsah s cílem získat organickou návštěvnost.

  • když nahráváte obrázky do článků, kategorií atp., komprimujte – pokud budete nahrávat obrázky co mají vyšší stovky KB, nebo dokonce několik MB, zásadně zpomalujete stránku a rychlost načítání je důležitým faktorem pro SEO
  • zásadní je zlepšovat zákaznickou zkušenost (user experience) – proto se snažte formátovat obsah, aby bylo příjemné ho číst, snažte se poskytnout pouze kvalitní a ověřené informace, prezentujte vlastní úhel pohledu na problematiku, která vychází ze zkušenosti
  • v rámci článku by se měli objevit jak externí hyperlinky, které vedou na autoritativní zdroje, tak interní hyperlinky, které vedou na relevantní stránky vašeho webu, které informačně doplňuji to o čem píšete a mohli by čtenáře zajímat
  • zaměřte se na silný úvod – tam se rozhoduje, jestli čtenář bude číst dál, nebo odejde a už se nikdy nevrátí
  • nebojte se ty nejdůležitější informace dávat do první části články – nechcete zdržovat čtenáře, chcete mu poskytnout cenné rady a pomoc

Pokud by vás zajímalo více na téma budování organické návštěvnosti a SEO, neváhejte nám napsat.

Luděk Škop

Ve 20 letech jsem vyměnil puk za klávesnici a hokejku za Google Analytics a pustil jsem se do budování organické návštěvnosti. Dnes je to už více než 10 let, co se pohybuji v marketingu. Od založení Remédio Digital se starám o development e-shopů a budování organické návštěvnosti (SEO), které se s autama a finančníma trhama stalo tématem číslo jedna i mimo kancelář.

Líbil se Vám náš článek?

podělte se o něj s vašimi přáteli